Matematyka - Podstawy z elementami matematyki wyższej | Centrum Matematyki PG

Matematyka - Podstawy z elementami matematyki wyższej

Matematyka - Podstawy z elementami matematyki wyższejPublikacja jest skierowana do tych, którzy chcą się nauczyć matematyki. Skoro czytać uczymy się czytając, pisać – pisząc, to liczyć można się nauczyć tylko przez liczenie. Potrzeba do tego przede wszystkim chęci, nieco wyobraźni i wiary we własne możliwości. Warto zdobyć się na ten wysiłek, by powiedzieć słowa Jonathana Swifta, autora „Podróży Guliwera”: „Człowiek nie jest zwierzęciem rozumnym, jest tylko zdolny do rozumowania”. Książka ta ma stanowić pomoc dla tych wszystkich, którzy chcą pogłębić swoje umiejętności rozwiązywania zadań z matematyki w zakresie częściowo powtórkowym w stosunku do programu szkoły ponadgimnazjalnej, a częściowo poza ten program wykraczającym. Powstała ona z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych przygotowujących się do podjęcia studiów na kierunkach wymagających znajomości matematyki, a także z myślą o studentach pierwszego roku studiów oraz tych wszystkich, których matematyka po prostu interesuje. Autorzy podręcznika chcieli, by był on użyteczny zarówno dla tych, którzy chcą przypomnieć sobie podstawy teoretyczne różnych zagadnień bądź też na przykładach prześledzić metody rozwiązywania zadań, jak i dla tych, którzy chcą samodzielnie je rozwiązywać, sprawdzając tylko poprawność odpowiedzi. Podręcznik ten należałoby polecić przede wszystkim studentom pierwszego roku. Sprawdzenie i uzupełnienie przedstawionego w nim materiału ułatwi im w znacznej mierze zrozumienie treści wykładów i na pewno umożliwi uzyskanie lepszych ocen. Przygotowując ten podręcznik, autorzy korzystali przede wszystkim z własnych notatek dotyczących wykładów i ćwiczeń prowadzonych przez siebie od wielu lat. Większość przytoczonych w nim zadań sami wymyślili, część podpowiedzieli im koledzy z uczelni, a niektóre zaczerpnęli ze znanych powszechnie zbiorów zadań i podręczników, przeznaczonych zarówno dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, jak i dla studentów. Źródła, z których pochodzą zadania, są wiec tak różnorodne, że nie podano ich w tekście. W zamian natomiast przygotowano obszerną bibliografię, umieszczoną na końcu książki. Z myślą o studentach i kandydatach na studia autorzy przygotowali również kurs na platformie moodle pod adresem http://e-learning.cnm.pg.gda.pl, gdzie oprócz adresów do korespondencji skorzystać można z e-konsultacji z autorami podręcznika oraz z wielu dodatkowych materiałów. Niniejsze wydanie różni się od poprzednich drobnymi zmianami i uzupełnieniami. Autorzy składają serdeczne podziękowania Koleżankom i Kolegom z Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość Politechniki Gdańskiej oraz studentom, za cenne uwagi i wskazówki, które zostały uwzględnione w tym wydaniu podręcznika.

Autorzy: Mirosław Bednarczyk, Danuta Beger, Anita Dąbrowicz-Tlałka, Jolanta Dymkowska, Wojciech Grąziewicz, Katarzyna Kujawka, Krystyna Nowicka, Gerard Paszek, Irena Skoblik-Paszek, Małgorzata Suchecka, Barbara Wikieł, Remigiusz Wojciechowski, Dorota Żarek

Skrypt można nabyć w Wydawnictwie PG, które prowadzi sprzedaż wysyłkową publikacji za pośrednictwem e-sklepu. Zamówione i opłacone publikacje można również odebrać osobiście następnego dnia w Wydawnictwie PG po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu (tel. 58 347 23 56, 58 347 23 82).

Miejsce odbioru publikacji:

Politechnika Gdańska
Wydawnictwo PG (gmach B (budynek nr 10 na mapie kampusu), pok. 405, w godz. 10.00–14.00)
ul. Gabriela Narutowicza 11/12

e-sklep Wydawnictwa PG